Saç Dökülmesi Tedavisi

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?

Günde 100 saç kılından fazlasının dökülmesidir. Burada kılların kırılması ya da yerlerinden sökülmesini aynı şekilde değerlendirmemek gerekir. Saç dökülmesi kozmetik bir problem haline dönüşebilir. Bu dökülmenin yerine,zamanına ve kişiye bağlıdır. Gerçek saç dökülmesini, saç kılının deriye yakın yerden kopmasından ayırt etmek gerekir. Saç kılının fiziksel özelliklerini etkileyen boya ve diğer kimyasal şekllendiriciler bu şekilde saç kılına zarar verirler. Doktorlar tarafından saç dökülmesi iki kataegoriye ayrılır. Skar yani iz bırakan saç dökülmesi ve iz bırakmayan saç dökülmesi.

1.Skar bırakan saç dökülmesi. Burada saç dökülmesinin düzelme şansı yoktur. Derinin altında oluşan hasar nedeniyle saç köklerindeki hücreler ölürle ve kendilerini yenileme yeteneğini kaybederler. Dikkatlice bakıldığında bu kolaylıkla görülebilir. Bazen biyopsi yapmak gerekebilir. Bazı deri hastalıkları ve travma buna neden olur.

2. Skar bırakmayan saç dökülmesi.Potansiyel olarak geriye dönüşümü olabilen saç dökülmesi tipidir. Pek çok nedenle oluşabilir. Diyet,yaşlanma,demir eksikliği yanında genetik eğilim sonucunda oluşan erkek tipi saç dökülmesi bu sınıfa girer. Sık rastlanan genellikle düzeltilemeyen bir sınıftır. Saç büyümesinde üç dönem vardır. Büyüme dönemi yüzde 80,dinlenme dönemi ve dökülme dönemi. İnsanlardaki saç kıllarının herbirinin kendine ait ayrı bir döngüsü vardır. Hayvanlarda bu döngü kişisel olmayıp mevsime göre değişir.

Tüm saç kılları aynı zamanda aynı döngüde olur. Bu hayvanlardaki mevsimsel kıl dökülmesini ve kış mevsimindeki postlarının kalınlaşmasını açıklar. Insanlardaki kıllar ıse aynı gunde tüm döngüleri bir arada yaşarlar.Eğer bu döngü bozulursa örneğin daha fazla sayıda kıl dökülürse bu kılların tekrardan büyümesi için bir zaman gerekir buda seyrekleşmeye yani dökülme görüntüsü oluşturmaya yol açar.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

Dazlaklığa kadar giden dökülme tipi genetik tarafından belirlenir. Eğer bir şahısta genetik olarak etkilenme olduysa ergenlikten hemen sonra saçlı derinin orta bölgesindeki ve tepe bölgedeki kıllar incelmeye, zayıflamaya başlar. Oluşan kıllar o kadar ince ve zayıftır ki kolaylıkla görülemez. Bu zayıflamanın nedeni saç köklerindeki hücrelerde bulunan bir enzimin testesteron adlı erkeklik hormonunu parçalamasıdır. Kulak hizasının hemen üstündeki kökler ve kafanın arka bölümündeki kökler bu durumdan etkilenmezler ve döngülerine devam ederler.

Bayan tipi saç dökülmesi erkeklerdekine çok benzerdir. Menapozdan sonra oluşur ve genelde ön çizgi sağlamdır. Tüm kıllarda genel bir incelme mevcuttur. Telogen effluvium genellikle doğum sonrası ortaya çıkan bir dökülme halidir. Kendiliğinden düzelir. Alopecia areata, para şeklinde olan dökülme olup vücüdun kendi bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Düzelme şansı vardır Bazen tüm vücuttaki kılların dökülmesi de oluşabilir. Bunların dışında vitamin,demir eksikliği,kanser ilaçları, Avit. Ilaçları, bazı hastalıklar da saç dökülmesi yaparlar.

SAÇ DÖKÜLMESİ SONRASI SÜREÇ

Saçlarımız dökülüyorsa bunun nedeninin belirlenmesi ve varsa tedavisinin yapılması çok önemlidir. Bu sorunu görmezden gelmek genellikle yapılan hatadır ancak önünde sonunda kabullenmek ağır basar. Tedavisi olmayan bir dökülme ise o zaman peruk, saç ekimi ya da sakal bırakmak, saçları kazıtmak veya ona göre şekillendirmek düşünülebilir.Bazen alopecia areata tipi saç dökülmesinde tıbbi olmayan tedavi yöntemleri de gündeme gelir. Bunları uygulamadan önce doktora danışmak önerilir.