Saç Dökülmesi Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Saç Dökülmesi Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Saç dökülmnesi genellikle kalıtsal nedenlerden ötürü erkeklerde görülen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Beyaz ırkta erkeklerin %70'inde saç dökülmesi görülmektedir. Günde 100-150 telden fazla saç dökülmesi ve kafa derisinde gözle görülür seyrelmelerin meydana gelmesi saç dökülmesinin bir sorun haline geldiğinin belirtisidir. 

Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülmesini erteleyen tedaviler bulunmaktadır ancak saçlar bir kere döküldükten sonra geri kazanmak için saç ekimi dışında başka bir yöntem mümkün olmamaktadır. Piyasadaki saç çıkarma iddiası olan ürünlerin bilimsel olarak bir kanıtlanabilirliği yoktur.

Saç dökülmesi genellikle genetiktir.  Bu tip saç dökülmelerinde ense bölgesinde saçlar gürken, önlerdeki saçlar dökülmüş olmaktaıdr. Önlerde bölgesel ya da bütün bir kellik gözlenebilir. Saç ekimi esnasında saçın gür olduğu ense bölgesinden alınan örnekler, öndeki eksik olan bölgeye aktarılmaktadır. Günümüzde saç ekiminde yaygın olarak kullanılan yöntem en yeni teknoloji olan FUE tekniğinidir.

FUE Tekniği Nedir?

İşlem esnasında özel bıçaklı bir alet kullanılmaktadır. Bu sistem ile ense tarafındaki saç kökleri tek tek alınmakta ve saçların büyüme yönüne doğru aktarılmaktadır. Böylece yeni çıkan saçların doğal görünmesi sağlanmaktadır. FUE tekniği ile saç ekimi işlemi sırasında ortalama olarak 2500-3000 kök, öndeki saçların açıldığı bölgeye yerleştirilmektedir. Ekilen saçların yoğunluğu ve sıklığı da yine doğal bir görünüm elde etme amacı ile ilişkili olmaktadır. FUE tekniği ile saç ekimi ortalama olarak 5-8 saat sürmektedir. İşlemin süresi aktarılan kök sayısına bağlı olarak değişiklilk göstermektedir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen, ağrısız bir saç ekim tekniğidir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Saç ekimi uygulamasından sonra hasta aynı gün içerisinde evine dönebilmektedir. 
  • Saçların yıkanması için işlemden sonra 3-4 gün beklenmelidir.
  • İyileşme sürecindeki ilk 10 gün antibiyotik içeren özel şampuanlar önerilmektedir
  • Saçların ekildiği bölgede ilk 1-2 hafta kabuklanmalar oluşması normaldir. 
  • Ekilen saçlar önce dökülmekte, işlemden 3 ay sonra ise tekrar çıkmaya başlamaktadır.
  • Saçların tamamen çıkması ve son halini alması 6-9 ayı bulmaktadır. 
  • Saç ekimi tekrarlanabilir bir işlemdir. Hastanın açıklığının çok fazla olması durumunda ikinci veya üçüncü seans da uygulanabilmektedir.