Saç Ekimi Tedavisi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi Tedavisi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Saç dökülmesi oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Bu nedenle saç ekimi ülkemizde yaygın olarak uygulanan bir estetik operasyondur. Günde 100-150 tel saç dökülmesi normal kabul edilmektedir. Ancak daha fazlasının dökülmesi ve seyrelmenin meydana gelmeye başladığı durumlarda saç dökülmesi tedavi edilmesi gereken bir problem haline gelmektedir. Ülkemizde genellikle erkek tipi saç dökülmesi görülmektedir. Nedeni ise ırsidir. Kadınlarda saç dökülmesi ise demir eksikliğinden ve doğum sonrasındaki hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. 

Saç Ekimi Nedir? 

Saç ekimi tedavisi; saçların dökülmeye başladıktan sonra yerine konabilmesinin tek yöntemi olmaktadır. Saçların dökülmesi birtakım tedaviler ile geciktirilebilmektedir. Ancak bu tedaviler dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayamaz. Piyasada satılmakta olan saç çıkartıcı ürünlerin de bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Bu nedenle en etkili saç dökülmesi tedavisi saç ekimidir.

Saç Ekimi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi tedavisi lokal anestezi altında gerçekleştirilen ağrısız bir işlemdir. Günümüzde saç ekimi tedavisinde kullanılan en yeni teknoloji FUE yöntemidir. FUE yöntemi ile saçların dökülmemiş olduğu ense bölgesinden alınan saç kökleri, uygun boyutlardaki greftler ile saçların uzama yönüne doğru aktarılmaktadır. Böylece hem alınan doku yine kişiye ait olmakta hem de kişinin kendi saçıymış gibi doğal bir görünüm elde etmek mümkün olmaktadır.

Saç Ekimi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi özünde bir doku nakli işlemidir ve cerrahi bir girişimdir. Bu nedenle basit bir operasyon olarak görülmemelidir. Saç ekimi tedavisinin süresi taşınacak olan kök miktarına bağlıdır. Taşınacak olan saç miktarına ve saçların döküldüğü alandaki açıklığın boyutlarına göre ortalama olarak 5-8 saat süren bir işlemdir. 

Saç Ekimi Tekrarlanabilir Mi?

Saç ekimi tekrarlanabilen bir işlemdir. Genellikle tek seansta gerçekleştirilebilen bir tedavidir; ancak açıklık olan alanın boyutlarına göre bazı hastalara ikinci veya üçüncü seansların uygulanması gerekebilmektedir. Tek seansta taşınabilecek olan kök miktarı bellidir (2500-3000). Bu nedenle fazlasına ihtiyaç duyulduğunda ek seans uygulanması gerekir.

Saç Ekimi Tedavisinden Sonra Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Aaç ekimi tedavisinden sonraki ilk dönemde ekilen saçlar dökülmekte ve bu sürede saçlar dinlenmektedir. İşlemden 3 ay sonra ise ekilen saçlar daha güçlü bir şekilde tekrar çıkacaktır. Ancak saçların tamamen kendi formuna yani istenilen kalınlığa ve gürlüğe kavuşması ortalama olarak 6-9 ay kadar sürmektedir. Saç ekimi tedavisi sonuçları anında gözlenebilen bir tedavi yöntemi değildir. Ancak kişinin yıllarca saç dökülme problemine maruz kaldığını düşünürsek temelli bir çözüm için birkaç ay sabretmek çok da önemli olmamaktadır. 

Saç Ekimi Sonrası Çıkan Saçlar Nasıl Görünür?

Saç ekimi tedavisinden elde edilen sonuçlar oldukça memnun edicidir. Yeni çıkan saçların dışardan bakıldığında işlem geçirdiği anlaşılmamaktadır. Kişi, yeniden kendi saçıymış kadar doğal görünen gür saçlara sahip olabilmektedir. 

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekiminden sonra saçları yıkamak için 3-4 beklemek gerekmektedir. İyileşme sürecinin ilk 2 haftasında antibiyotik içeren özel şampuanların kullanıması tavsiye edilmektedir. 

Saç ekimi tedavisi sonrasında kızarıklık ve morluk görülmemektedir ancak kabuklanmaların olması normaldir. Bakışlara maruz kalan bir bölge olduğu için dikkat çekmek istemeyen kişiler 1-2 hafta şapka takabilirler.