Saç Ekimi Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Saç ekimi dökülmüş ya da açılmış olan saçların geri kazanılmasını sağlayan bir estetik operasyondur. Saç ekimi tedavisinde yapılan işlem özünde doku nakli işlemidir.

Saç ekimi tedavisi dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak uygulanmaktadır. Saç dökülme problemi genellikle genetik sebeplerden ötürü meydana gelmekte ve daha çok erkeklerde görülmektedir. Bu nedenle saçın enselerde gür olarak bulunması ancak önlerden dökülmesi sorunu erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılmaktadır ve ülkemizde %70 oranında görülmektedir. 

Saç Ekimi Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesine karşın birtakım önlemler almak mümkündür. Bunlar genelde dökülmenin gecikmesine yönelik uygulanan ilaç tedavisi gibi yöntemler olmaktadır. Ancak saç dökülmesinin nedeni genetik olduğu için yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Bu tedaviler dökülmeyi geciktirir ancak tamamen önleyemez. Saçlar bir kere döküldükten sonra ise yerine konulabilmesi için uygulanabilecek tek tedavi saç ekimi olmaktadır. Saç ekimi estetik amacı ile uygulanmakta olan bir cerrahi girişimdir. Bu nedenle plastik rekonstrüktif ve estetik cerrah uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. 

Saç Ekimi Tedavisi Nasıl Yapılır?

En sık rastlanan saç dökülme tipi erkek tipi saç dökülmedir. Bu tip dökülmede ensede iki kulak arası hizada saçlar gür kalırken; önlerde dökülme veya seyrelme görülmektedir. Saç ekimi tedavisi özünde bir doku nakli işlemidir ve tedavi esnasında aktarılan doku yine kişinin kendisinden alınmaktadır.  Dökülmüş ya da seyrelmiş olan bölgeye; saçın gür olduğu enseden alınan kökler yerleştirilir. Lokal anestezi altından uygulanan ve ortalama 5-8 saat süren bir işlemdir. 

Saç ekimi tedavisinde kullanılan en yeni teknoloji FUE yöntemidir. Greftlerin boyutu, saçların ekilme sıklığı ve yönü elde edilen sonucun başarısı ve doğallığında doğrudan etkilidir. Lokal anestezi altında uygulanan FUE tekniği ile kişi kendi saçıymış gibi doğal görünümlü saçlara sahip olmaktadır.

Saç Ekimi Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Saç ekimi genellikle tek seansta uygulanan bir işlemdir. Ancak aktarılacak olan saç kökü sayısı ve saçlardaki açıklığın boyutuna göre ikinci veya üçüncü seans da gerekebilmektedir. Tek seansta 2500-3000 kök aktarılabilmektedir.